Saç dökülmesiyle ilgili ne zaman bir uzmana başvurulmalı sizce? Saç dökülmesiyle karşılaşan birey saç yoğunluğu ve dolgunluğu azaldığında, bir bölgede gözle görülür bir azalma veya açılma fark eder veya saç dökülmesi günlük 200 -250 tel oranını bulmaya başlarsa bir doktordan yardım alma zamanı gelmiş hatta geçiyor demektir. Kimi saç dökülmeleri kalıcıdır ama belli oranda kontrol [...]
Saç dökülmesiyle ilgili ne zaman bir uzmana başvurulmalı sizce?
Saç dökülmesiyle karşılaşan birey saç yoğunluğu ve dolgunluğu azaldığında, bir bölgede gözle görülür bir azalma veya açılma fark eder veya saç dökülmesi günlük 200 -250 tel oranını bulmaya başlarsa bir doktordan yardım alma zamanı gelmiş hatta geçiyor demektir. Kimi saç dökülmeleri kalıcıdır ama belli oranda kontrol edilebilir. Çözüme kısa yoldan gitmenin yolu doğru saç dökülmesi ürününü bulmak, seçmektir. Doğru saç ürünüyle sorun buluştuğu zaman saç için çözüme ulaşılır. yoksa kişi zaman, para daha da büyük oranda saç kaybı yaşayacak, üzülecektir. Bunun önüne geçmek sizin elinizLikenlerden elde edilen ekstrelerden yapılan parfümlerin, sabunların ve şampuanların; saç dökülmesini ve bakteri oluşumunu önlediği belirlendi
Atatürk Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Aslan, antibakterial özellikli kolonya, parfüm, deodorant, sabun, deterjan ve boya yaptıklarını, bu ürünlerin vücudu bakterilere karşı koruduğunu söyledi.
Çeşitli likenlerden elde edilen ekstrelerin, kolonya, parfüm, deodorant, sabun ve deterjanlara katılabileceğini belirten Doç. Dr. Ali Aslan likenlerin antibakterial aktiviteye sahip olduğunu ve kokunun daha uzun süreli kalıcılığını artırdığını deneylerle ispatladı.
Likenler üzerine yaptıkları araştırmalarda kolonya, parfüm ve çeşitli deodorantlarda kokunun daha uzun süreli kalabileceğini tespit ettiklerini söyleyen bilim adamı Aslan, "Parfümeride kokunun kalitesinin yanında, kalıcılığı da önemlidir. Likenlerin ekstresi, parfümeri sanayisinde kullanılırsa kokunun daha kalıcı olması sağlanır" dedi.
SAÇ DÖKÜLMESİNE ÇÖZÜM
Saç dökülmesinin likenlerle tedavi edilebileceğini belirten Aslan, "Çeşitli bakteri ve mantarların etkisi ile saç dökülmeleri sık görülmektedir. Likenlerin antibakterial ve antifungal etkiye sahip olduklarını deneylerle tespit ettik. Özellikle eller, koltuk altları ve vücudumuzun hemen her bölgesinde çok çeşitli bakteri floralarının varlığı bilinmektedir. Likenlerin ekstrelerinden yapılan deterjan ve parfümeriler bu bakteri hücrelerinin oluşumunu engelleyecektir" şeklinde konuştu.
Likenler ile hazırlanan ürünlerin, piyasada çeşitli anti bakterial etkili ürünlerden daha doğal; güzellik ve hijyen sağladığını açıklayan bilim adamı Aslan, şunları kaydetti:
"Çeşitli kimyasallar ile hazırlanan diğer ürünlerin başka yan etkileri olabilir. Ama doğal ürünlerin Avrupa ülkelerinde çok daha fazla kullanıldığı bilinmektedir. Fransa Almanya gibi ülkelerde eczanelerde doğal ürünler de satılmaktadır. Bu durum ülkemiz için çok yeni ve yetersizdir."

Powered By KurSistem


tabela