Neotigasonbir A vitamini benzeri olup özellikle yaygın veya tedaviye dirençli sedeflerde kullanılmaktadır.

[B]Neotigason[/B] yumuşak bir kapsül şeklindedir. Sıklıkla yemeklerle beraber alınması önerilir. Sedefinizin yaygınlığına göre ilacın dozu doktorunuz tarafından ayarlanır.

[B]Neotigasonun[/B] sedefteki etkisi geç başlar. Çoğunlukla hastalar 2-3 ay içersinde ilacın etkisini görmeye başlarlar.

Doktorunuz Neotigason kullanırken sizden bazı tahliller isteyecektir. İlacın kullanılmasına bağlı olarak kan yağlarında yükselme görülebilir. Bu durumun takibi açısından hastanın tahlil yaptırma tarihlerine uyması çok önemlidir.

Neotigason çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar tarafından kullanılmamalıdır. Hatta ilaç bırakıldıktan 2 sene sonrasına kadar ilacın bebek üzerine olumsuz etkisi devam etmektedir. Neotigason anne karnındaki bebekte ciddi gelişim bozukluklarına neden olur ve kürtaj ile çocuğun alınmasını gerektirir.

Neotigason bir A vitamini türevi olduğundan, ilaç kullanılırken multivitamin tarzında zaten içeriğinde A vitamini olan katkılar ve vitaminler kullanılmamalıdır.

Neotigason kullanılırken alkol alınması sakıncalıdır.

İlacın kullanımı sırasında oluşan şiddetli baş ağrısı, görmede bulanıklık tarzında şikayetlerde ilaç kesilmeli ve ilacınızı öneren dermatoloğa başvurulmalıdır.

Neotigason kullanılırken dudaklarda kuruma ve çatlama olur, ilacın normal bir etkisidir. Göz ve burun kuruması görülebilir. Göz kuruluğu nedeniyle hasta lens kullanmamalıdır. Kurumalar nedeniyle doktorunuz size çeşitli nemlendiriciler önerebilir.

Neotigason gelişmekte olan çocuklarda ciddi tıbbi durumlar dışında kullanılmaz. Kemik büyümesini etkileyebileceğinden Neotigason kullanan hastaların kemik gelişmesi rontgenlerle takip edilip ilaç güvenle kullanılabilmektedir.

Powered By KurSistem


tabela